Co to jest smart city?
Coraz popularniejszym w mediach określeniem jest smart city, co w przełożeniu na język polski, znaczy mądre miasto. Choć prawdopodobnie to tłumaczenie nie wzbudzi w Tobie zbyt wielkiego entuzjazmu, idea, która stoi za tą koncepcją jest solidnie przemyślana i z pewnością atrakcyjna.
Jeśli interesuje Cię to, czym właściwie jest smart city, dlaczego z każdym dniem staje się coraz popularniejsze, a także dlaczego ogromna ilość inwestorów poszukuje rozwiązań właśnie z tego sektora innowacji, najlepiej zrobisz, jeśli przeczytasz ten artykuł.
Co znaczy smart city?
Najprostszą definicją tego terminu jest zbiór innowacji, które mają za zadanie sprostać nowym wyzwaniom, które niesie rosnąca skala globalizacji na świecie. Migracja wsi do miast nie jest niczym nowym, także w Polsce możemy zaobserwować sytuacje, w których duże miasta wchłaniają w swoje tereny okoliczne miejscowości. Nie inaczej jest w innych – często bardziej rozwiniętych – krajach. Stwarza to wiele problemów, z których najoczywistszymi są: dostęp do energii elektrycznej, gospodarka odpadami, a także ruch na ulicach. Jako społeczeństwo musimy możliwie najlepiej zarządzać tymi sektorami, a może nam w tym pomóc nowoczesna technologia, a w tym wypadku Internet of Things – Internet Rzeczy.
IoT (Internet of Things) – definicja.
Internet Rzeczy to koncepcja, która zakłada, że coraz więcej urządzeń będzie podłączanych do sieci i zdolnych do wzajemnej komunikacji. Choć brzmi to jak pieśń przyszłości, już dziś możemy zauważyć ten trend. Lodówki, piekarniki i odkurzacze, które do działania wymagają dostępu do WiFi stają się standardem w swoich kategoriach, dlatego nie jest to zjawisko, które możemy po prostu zignorować – prędzej czy później stanie się elementem naszego życia – choćby ze względu na dużą ilość funkcji takich urządzeń (co oznacza większą wygodę dla użytkownika).
Internet Rzeczy opiera się na wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji (AI – Artificial Intelligence), co pozwala na większą autonomię urządzeń. Warto zaznaczyć, że komputer, którego zadaniem jest samodzielne myślenie, z każdym dniem popełnia coraz mniej błędów, co jest wynikiem uczenia się na kanwie swoich wcześniejszych porażek i sukcesów. Poziom wytrenowania maszyn prowadzi je do blisko stuprocentowej skuteczności w wykonywaniu swoich zadań.
Zarządzanie energią w smart city.
Bardzo ważnym elementem życia miast przyszłości jest to, w jaki sposób będą sobie radzić z pozyskiwaniem energii. Globalne ocieplenie staje się oczywistym faktem, co zauważają rządy wielu państw, które postanawiają odejść od paliw kopalnych w najbliższych latach.
Znalezienie alternatywy dla skutecznych, choć zanieczyszczających atmosferę węgla czy ropy, jest priorytetem dla świata. Może być nią energia atomowa, ale także odnawialne źródła energii. Choć te drugie w tej chwili nie są w stanie zapewnić całości zapotrzebowania miasta na energię elektryczną, mogą być znaczną pomocą w zaopatrywaniu w nią mniejszych urządzeń, w tym hulajnóg i rowerów elektrycznych, a także smartfonów.
Ludzkość szuka skutecznych rozwiązań.
W związku z używaniem paliw kopalnych, całe miasta toną w smogu. Jest on odpowiedzialny za wiele chorób, w tym płucnych czy nowotworów, a śmiertelne żniwo, które powodują te choroby, jest coraz pokaźniejsze. Czasu na pokonanie tego zjawiska jest coraz mniej, jednak świat wydaje się radzić sobie z postawionymi mu wyzwaniami. Coraz częściej możemy spotkać się z regulacjami, które zabraniają wjazdu do centrów miast samochodom z silnikami Diesla, ale również kampaniami społecznymi, które zachęcają do korzystania z transportu miejskiego. Pojawia się wiele niewielkich pojazdów, takich jak np. hulajnogi elektryczne, które pozwalają na szybkie przemieszczanie się, jednocześnie nie zanieczyszczając środowiska.
Czy miasto poradzi sobie z taką ilością nowych rozwiązań?
W związku ze wzrostem ilości rodzajów urządzeń służących do szybkiego przemieszczania się, a także samych maszyn, które potrzebują ładowania, miasta mogą mieć problem z prowadzeniem polityki dostępności dla wszystkich z nich. Ciężko jest sobie wyobrazić sytuację, w której ulice aglomeracji będą zapełnione stacjonarnymi ładowarkami, z czego każda oferować będzie ładowanie innego urządzenia. Jest to oczywisty problem, który stanie się w przyszłości jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staną przed miastami.
jCharge działa już teraz.
W związku z tym zdecydowaliśmy się na stworzenie jCharge, stacjonarnych ładowarek dla małej elektromobilności. Urządzenia, które proponujemy są w pełni ekologiczne – wykorzystują do działania energię słoneczną. Sztuczna inteligencja, która jest zawarta w naszym rozwiązaniu, pozwala na dopasowanie się do urządzeń, które chcemy ładować, dlatego unikamy w ten sposób zawłaszczania przez kolejne ładowarki miejsca w przestrzeni miejskiej.
Chcemy pokonać problem, z którym za kilka lat będzie musiało zmagać się każde miasto.
Interesuje Cię sposób działania jCharge? Kliknij tu i sprawdź, jak może pomóc w Twoim mieście!