Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że miks energetyczny większości świata będzie musiał się stanowczo zmodyfikować w następujących latach. Paliwa kopalne okazały się niebezpieczne dla zdrowia (wywołując smog), ale także dla planety (poprzez przyspieszanie globalnego ocieplenia). Wobec tego ludzkość staje przed trudnym wyzwaniem – zapewnienia energii elektrycznej dla planety bez używania szkodliwych paliw. Specjaliści są zgodni – w najbliższych latach zaobserwujemy znaczący wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii, a najistotniejszą z nich stanie się energia słoneczna, z której korzystają panele fotowoltaiczne.
Fotowoltaika w walce z globalnym ociepleniem.
Panele słoneczne są coraz popularniejsze. Dzieje się to z wielu powodów, a dwoma najważniejszymi są:
- dotowanie instalacji paneli fotowoltaicznych przez rząd,
- ich coraz większa efektywność.
Rynek fotowoltaiki wzrasta wzrasta o 25% co roku – niezależnie od tego, czy w danym okresie zmagamy się z kryzysem. Nawet paraliżujący gospodarkę koronawirus nie był w stanie zatrzymać branży fotowoltaicznej, która już prognozuje swoje ogromne zyski w roku 2021.
Zalety fotowoltaiki.
Panele fotowoltaiczne mają bardzo wiele cech, które powodują ich niezwykłą atrakcyjność. Według obliczeń LUT (Uniwersytetu w Lappeenranta, w Finlandii), które miały wyłonić najlepsze możliwe parametry ekologicznego miksu energetycznego, udział w nim energii słonecznej przekracza 65%. Pokazuje to, że wydajność fotowoltaiki w porównaniu do innych OZE jest znacznie wyższa. Co ważne, energia słoneczna generuje energię nawet przy dużym zachmurzeniu – choć jest to wartość niższa niż przy wysokim nasłonecznieniu.
Jakie inne zalety posiadają panele fotowoltaiczne?
Instalacje fotowoltaiczne są niezależne. Nie występują sytuacje, w których energia elektryczna, pod wpływem zewnętrznych czynników, nagle zostaje przerwana. Panele generują energię nawet, gdy znajdują się w dużej odległości od jakiejkolwiek innej instalacji elektrycznej. Nie wymagają częstej konserwacji, są bezobsługowe, dlatego bezpośrednio po zainstalowaniu możemy cieszyć się darmowym, niezależnym od cen energii elektrycznej, prądem.
Instalacja jest bardzo cicha, co oznacza, że nie rozprasza ludzi, którzy znajdują się w jej pobliżu. Można ją zainstalować nie tylko na dachach, a w ostatnim czasie coraz popularniejszą technologią w USA jest używanie specjalnych paneli fotowoltaicznych, które zastępują podstawowe budulce w wieżowcach, jak np. cegły, co oznacza, że większe miasta zachodu już teraz próbują zapewnić swoim mieszkańcom i firmom darmową energię wykorzystując innowacyjne sposoby.
Warto nadmienić jednak, że fotowoltaika może nie sprawdzić się w miejscach, które naturalnie są w wysokim stopniu zacienione i rzadko wystawione na promienie słońca.
Przyszłość miast a fotowoltaika.
Jak już zostało wspomniane wcześniej, panele fotowoltaiczne to nie tylko to, co znamy z dachów domów jednorodzinnych. Ich zastosowanie i forma są bardziej zróżnicowane, co mogą wykorzystać miasta przyszłości. Ich zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie stopniowo wzrastać, czego powodem jest coraz częstsze wykorzystanie w obrębie miast urządzeń zaopatrzonych w sztuczną inteligencję. Światła drogowe, transport publiczny czy informatory publiczne będą musiały skądś tę energię pobierać. Zastosowanie w nich paneli fotowoltaicznych jest najprawdopodobniejszą odpowiedzią. Wykorzystywane w celach zbierania światła słonecznego mogą być także panele wbudowane w okoliczne budynki.
Fotowoltaika to przyszłość.
Biorąc pod uwagę te informacje, rysuje się przed nami obraz przyjaznego dla środowiska społeczeństwa, które z dużą kreatywnością potrafi podchodzić do nowoczesnych technologii. Panele fotowoltaiczne będą miały znaczny wpływ na politykę energetyczną przyszłego świata, dlatego należy spodziewać się kolejnych ich wersji i ulepszeń, które pozwolą na wydajniejszą pracę.
Ekologiczne ładowarki miejskie.
Nie sposób pominąć tak ważnych kwestii, jak zapewnienie przez miasta dostępu do ładowania urządzeń dla swoich mieszkańców. Liczba sprzedawanych smartfonów i wypożyczanych hulajnóg elektrycznych wskazuje jasno – udostępnianie punktów ładowania przez miasto może znacząco wpłynąć na jego pozytywne postrzeganie. Jednak, gdy uświadomimy sobie, ile urządzeń potrzebuje ładowania, okazuje się, że lista ładowarek, które byłyby potrzebne do ich obsłużenia, staje się bardzo długa.
Z pomocą przychodzi jCharge – ekologiczna ładowarka miejska, która dostosowuje się do ładowanego urządzenia – wobec tego jest w pełni uniwersalna. Prąd, jaki przekazuje, jest w pełni pozyskiwany przez wbudowane panele słoneczne, dlatego to produkt, który jest doskonałą odpowiedzią na problemy przyszłego (ale wcale nie tak odległego) świata.
Jeżeli chcesz, aby Twoje miasto było innowacyjne, przyjazne dla mieszkańców i ekologiczne, skontaktuj się z nami, a pokażemy Ci, jak możemy w tym pomóc.
Źródła informacji:
University in Lappeenranta,
SEIA.org